Olimpijska pustka

„Olimpijska pustka” to w zasadzie hasło, określenie stanu całego naszego organizmu po okresie wzmożonego wysiłku i stresu. A dlaczego taki tytuł? Bo olimpijczycy stali się pretekstem do tej rozmowy. To oni bardzo często doznają tej pustki, gdy kończą się zawody, bardzo intensywne treningi, opada napięcie i … jak żyć dalej. Oczywiście sportowcy mają swój plan na dalszą pracę nad poprawą własnej sprawności, mają plany na kolejne zawody, do których trzeba się przygotować. Myślę jednak, że gorzej jest gdy przechodzą na sportową emeryturę. Wtedy to faktycznie może ich ogarnąć pustka.

A jak to jest z nami, przecież wydawałoby się, że my takich obciążeń nie mamy, że nas to nie powinno dotyczyć. Jak przeanalizujemy własne życie, to dojdziemy do wniosku, że jednak nas to też może dotknąć.

W tym odcinku podcastu Żyjmy Coraz Lepiej Iwonka Majewska-Opiełka z Tomkiem Kniatem rozmawiają o stanie pustki, jaką odczuwamy po okresie intensywnej pracy czy stresu. Oczywiście podpowiadają też jak sobie radzić z takim stanem, jak wcześniej zadbać o własne życie, żeby nie dopuścić do siebie pewnego rodzaju niemocy, zwątpienia, braku poczucia sensu.

Myślę, że każdy z nas w swoim życiu przechodził jakiś okres wysokiego napięcia, okres wzmożonej pracy. Mogło to być przygotowanie jakiegoś projektu w pracy, udział w jakimś konkursie, staranie się o awans, podjęcie nauki na studiach, remont domu, czy wesele dziecka. Okres kiedy bardzo dużo w naszym życiu się działo, było bardzo dużo bodźców, w organizmie pojawiało się bardzo dużo kortyzolu wywołanego stresem. I nagle okres ten się kończy. Kończymy jakieś sprawy, tematy się wyjaśniają, spada napięcie i … jest pustka.

Jak sobie z taką pustką radzić?

Iwonka Majewska-Opiełka podpowiada, że zawsze w życiu niezbędna jest harmonia. Jej brak szczególnie odczuwamy właśnie wtedy, gdy w naszym życiu dzieje się coś wymagającego od nas dużo więcej niż zazwyczaj.

Harmonię tworzymy przez całe nasze życie. I jeżeli odpowiednio o nią zadbamy, to żadne nieprzewidziane sytuacje nie będą nam zbyt uprzykrzały życia. Czasami będą od nas wymagały większego zaangażowania, ale nie spowodują w nas jakiejś niemocy czy poczucia braku sensu życia.

A harmonia to zadbanie o każdy z obszarów naszego życia. Zadbanie o ciało, intelekt, emocje, ducha. Harmonia to nieskupianie się na jednym aspekcie naszego życia, na przykład na pracy, pasji czy rodzinie, nietworzenie jednego centrum, które cały czas nas absorbuje, nie dając szansy na inne zajęcia czy zainteresowania. Harmonia to unikanie wszelkiego rodzaju niezdrowego pędu, niezdrowej konkurencji, dążenia do czegoś za wszelką cenę. Unikanie wszystkiego tego, co powoduje nadmierny stres, zużycie zbyt dużego zapasu naszej energii. Bo to wszystko odbije się na naszym zdrowiu, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Taki stan powoduje, że w ogóle nie cieszymy się z osiągniętych sukcesów, bo zostały one okupione zbyt wielkim nakładem kosztów. A przecież chodzi o to, żeby sukces, czegokolwiek by dotyczył, ma dawać radość, poczucie spełnienia, poczucie, że to, co robimy, ma sens.

Dbajmy więc o harmonię każdego dnia, w każdym momencie naszego życia. Dbajmy o każdy obszar naszego życia, żadnego nie zaniedbujmy. Bo jeśli harmonia stanie się dla nas czymś normalnym, czymś nieodzownym, to żadne zawirowania w życiu nie doprowadzą nas do niemocy czy poczucia braku sensu życia. Będziemy zawsze przygotowani i otwarci na to, co przynosi nam los i z odwagą i siłą będziemy przyjmować każdą nową propozycję od życia.

Zapraszam do wysłuchania 579 odcinka podcastu Żyjmy Coraz Lepiej wyemitowanego 15.11.2021 r. Podcastów Żyjmy Coraz Lepiej możecie słuchać na każdej platformie przeznaczonej do słuchania podcastów, a także na You Tube. Dla ułatwienia podaję link do odcinka „Olimpijska pustka”:

https://www.youtube.com/watch?v=eboej2Az0Dw

Poniżej podaję również link do strony Żyjmy Coraz lepiej, gdzie znajdziecie mnóstwo wartościowych i niezbędnych informacji na temat lepszego, pięknego życia. Polecam z całego serca. Korzystajcie, stosujcie, a zauważycie jak z dnia na dzień Wasze życie będzie coraz lepsze.

https://www.facebook.com/zyjmycorazlepiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *